Klient Yellow Express

Termín marec 2021 - súčasnosť

Komunikácia testovacej prevádzky prvého ekologického kamiónu na 100 % bionaftu na Slovensku, príprava webstránky biojazda.sk, event PR, tlačová konferencia

Východisko    

Doprava je aj na Slovensku jedným z najrýchlejšie rastúcich odvetví, ktoré produkujú veľké emisie. Okamžité riešenia tohto problému hľadá nielen vláda a samosprávy, ale aj autodopravcovia. Projektom Biojazda.sk chceme dokázať, že práve alternatíva v podobe unikátneho ekologického kamiónu je efektívna a vhodná aj pre slovenské cesty a vďaka produkcii biopalív na Slovensku by mohla byť zavedená okamžite.

Zadanie

Dopravná spoločnosť Yellow Express už dlhšie skúša možnosti ako ozelenieť svoj vozový park. Kamión, špeciálne upravený pre jazdu na čistú bionaftu B100, doviezla od výrobcu zo Švédska, ktoré podobnú formu nízko-emisnej dopravy úspešne aplikovalo nielen v nákladnej doprave, ale aj v MHD v Štokholme. Podporovateľ projektu Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB), spustenie pilotnej prevádzky vozidla na 100 % biopalivový pohon víta, keďže takýto projekt má potenciál popri inom ukázať štátu a verejnosti, že dosahovanie stanoveného podielu obnoviteľnej energie v doprave je možné už teraz. Našou úlohou bolo odprezentovať tento jedinečný kamión pred odbornou i laickou verejnosťou, ako aj pripraviť event pre médiá. Cieľom projektu Biojazda.sk naďalej ostáva overenie alternatívy a osveta k dosiahnutým výsledkom – výhodám ekologickej autodopravy a  fakt, že slovenské biopalivá by mohli byť funkčné a momentálne najlacnejšie riešenie na zníženie emisií skleníkových plynov v doprave.

Realizácia

Kamión Scania docestoval na Slovensko zo Švédska priamo od výrobcu. Tlačová konferencia, na ktorej bol odprezentovaný, sa konala 20. apríla, za prísnych protipandemických opatrení na voľnom priestranstve. Mali sme necelý mesiac na to, aby sme navrhli slogany, kľúčové headliny a grafický vizuál, ktoré spoločne na kamióne pútavo prezentujú Biojazdu.sk a hlavne, aby sme v spolupráci s profesionálnou firmou polepili obrovskú plochu kamióna, skladajúceho sa z návesu a ťahača. Aj v PR agentúre je vždy niečo nové, čo sa naučíme. Z viacerých grafických návrhov sme spoločne s klientom vybrali žlto-zelený variant a poslali kamión na polep. Týždeň pred akciou bol zrealizovaný polep a kamión sme dali profesionálne nafotiť. Popri tom sme tvorili obsah na webstránku biojazda.sk a pripravovali podklady aj na Facebookovú stránku projektu.

Na prezentáciu kamióna sme pozvali zástupcov médií, spravodajských aj tých špecializovaných na auto-moto tematiku a dopravnú logistiku. V úlohe spíkrov sa predstavili Pavol Piešťanský, generálny riaditeľ dopravnej spoločnosti Yellow Express, Radoslav Jonáš, špecialista z biopalivárskeho závodu Meroco a Martin Šácha, zástupca ZVVB. Jedinečnosť ekologických vlastností kamióna sme chceli podčiarknuť aj vizuálne, preto sme na tlačovej konferencii porovnali, koľko emisií skleníkových plynov vyprodukuje za 1 kilometer z jazdy klasický kamión na naftu a koľko náš bio-kamión. Objemom, predstavujúcim tieto emisie z jazdy bežného kamióna sme naplnili žltý balón, ktorý sa vznášal pri ekologickom kamióne ako memento toho, že len za rok 2019 najazdili naftové nákladné vozidlá po Slovensku 2 747,7 mil. kilometrov! Zelený vyfúknutý balónik na druhej strane symbolizoval nulové emisie skleníkových plynov, ktoré vyprodukuje z jazdy ekologický kamión na bionaftu.

Výsledky

Tlačovej konferencie sa zúčastnilo cca 13 redakcií, z toho dva televízne štáby a Slovenský rozhlas. Téma bola vizuálne atraktívna, preto väčšina redakcií prišla aj s kamerami a okrem príhovorov spíkrov ich zaujímal aj motor, veľkorozmerná kabína vodiča a samozrejme bio-jazda po areáli Incheby. O tlačové materiály bol spätný záujem aj u novinárov, ktorí mali v ten deň príbuzné tlačovky (ekológia a auto-moto). Redakčné výstupy zarezonovali na správnych miestach. Klient nám potvrdil, že dostal spätnú väzbu na Biojazdu.sk od zástupcov štátnych inštitúcií, pod ktoré téma dekarbonizácie a používania biopalív spadá, ale aj od autodopravcov, ktorí so záujmom budú sledovať priebežné výsledky znižovania emisií, výkony  a ďalšie jazdné vlastnosti kamióna v projekte Biojazda.sk.