Klient BUDIŠ a. s., SLOVNAFT a. s.

Termín november 2021 – marec 2022

Unikátne prepojenie dvoch klientov a módneho návrhára na podporu zálohovania PET fliaš a plechoviek.

Východisko    

Na začiatku bola „odnoska“, čiže praktická pomôcka na zálohovanie PET fliaš, ktorú nám v zasadačke na stôl položili zástupcovia BUDIŠ, a.s.. Vnímali zálohovanie PET fliaš a hliníkových plechoviek ako šancu pripomenúť sa zákazníkom aj inak. Myšlienkou bolo bezplatne rozdávať tieto odnosky prázdnych PET fliaš, aby ľuďom uľahčili vracanie fliaš. Navrhli sme osloviť Slovnaft, a.s., ktorý na čerpacích staniciach predáva státisíce nápojov v PET a hliníkovom obale. Spojili sme dvoch klientov a pridali aj dizajnéra Fera Mikloška. So zadaním „toto sa dnes nosí“ mal vytvoriť dizajn pre odnosky (BUDIŠ) aj špeciálne tašky (Slovnaft).  Vznikla kampaň PLASTIC IS FANTASTIC. Plasty sú fajn, ak ich správne používame. Čiže aj zálohujeme.

Zadanie

Pre BUDIŠ, a.s., ktorý je kľúčovým výrobcom nealko nápojov, bol výzvou samotný zálohovací systém. Nikto nevedel, ako zareaguje verejnosť a aké budú dopady na predaje. Slovnaftu sme výzvu vnukli my – šoférov rozčuľujú prázdne PET fľaše v aute, tak prečo im neponúknuť špeciálny box, ktorý neskôr využijú na pohodlné odnesenie fliaš do zálohy? Našou výzvou bolo zladiť obchodné záujmy dvoch odlišných firiem a zrealizovať kampaň. S cieľom uviesť oboch klientov ako zodpovedné firmy, ktoré vnímajú celospoločenské trendy, ekológiu a neboja sa zapojiť do kampane unikátny slovenský dizajn.

Zložitú problematiku zálohovania sme chceli ukázať ako „trendy“ vec. COVID nám síce zmaril pôvodnú ideu spustenia projektu na módnej show Fera Mikloška, kde sa mali predstaviť dizajnové odnosky a tašky s claimom „toto sa dnes nosí“, ale improvizovali sme cez partnerstvá s módnymi rubrikami a influencermi. Pri rozbehu zálohovacieho systému dostali desiatky novinárov dizajnové odnosky aj tašky. PLASTIC IS FANTASTIC fungoval. Využitie spolupráce na akcii „Dizajnová taška k produktu BUDIŠ“ na čerpacích staniciach tiež zafungovalo.

Realizácia

Stanovený plán nesúvisel iba so štartom systému zálohovania, ale musel ladiť aj so vstupom oboch klientov do kampane. Slovnaft aj BUDIŠ mali iné časové nábehy, ktoré sa nakoniec prepojili do produktovej podpory „Dizajnová taška k produktu BUDIŠ“ na čerpacích staniciach. V realizácii šlo o detaily. Odnoska aj taška sú síce najmä praktické pomôcky, ale dali sme im hodnotu unikátnosti. Boli to módne doplnky. Využili sme metódu kolaborácie tradičných značiek s dizajnérom pri limitovaných sériách. Tašky aj odnosky boli limitované série a ich „majitelia“ trendsettermi claimu „toto sa dnes nosí“. Kam? Do zálohy. Fero Mikloško zadanie ideálne pochopil a vytvoril pattern, kde sú ikonické plastové výrobky – stolička Phlippe Stark, „večné“ okuliare Ray-Ban a iné. Čitateľov a divákov sme „vpustili“ do jeho ateliéru, aby pochopili logiku dizajnu. Prečo platí, že PLASTIC IS FANTASTIC. Kontakt s novinármi sme začali rozosielkou pomôcok, kde hral úlohu každý detail. Diár a tlačová správa boli na eco friendly papieri. Postupne sme zapájali rozhlasové a TV súťaže, napĺňali media plán a chronologicky gradovali kampaň v koordinácii BUDIŠ (obchodné siete) a Slovnaft (čerpacie stanice).

Výsledky

Podarilo sa nám synergicky spojiť dve silné lokálne značky a úspešne naplniť ciele oboch partnerov projektu. Na čerpacích staniciach Slovnaftu sa v rámci akcie rozdalo 15-tisíc praktických tašiek. V maloobchodných sieťach takmer 150-tisíc špeciálnych pomôcok na zálohovanie. Téma vygenerovala viac ako sto PR výstupov v médiách, rezonovala na sociálnych sieťach a profiloch influencerov, celková mediálna hodnota kampane presiahla 150 000 eur. Zavedenie zálohovacieho systému nemalo negatívny dopad na predaj značiek Budiš a Gemerka, naopak, klient zaznamenal nárast. Pozitívne ohlasy na zálohovacie pomôcky prichádzali zo strany obchodných partnerov, taktiež samotných fanúšikov, ktorí sa cez sociálne siete dopytovali po možnostiach ich získania.