Klient Igor Rattaj, TMR

Termín apríl 2021 – február 2022

Tvorba podcastov a videí, založenie a správa profilu iGOr na Facebooku, ktorý sa stal hlavným komunikačným kanálom šéfa Tatry Mountain Resorts.

Východisko

S Igorom Rattajom a Tatry Mountain Resorts sme spolupracovali  tri roky, no podstatnú časť pôvodného strategického konceptu zničila pandémia. Postupne sme však vytvorili špeciálny FB profil iGOr a rozvinuli pravidelné publikovanie názorov. V roku 2021 sme pridali podcast RATTATA, ktorý  bol jedným z jeho hlavných komunikačných kanálov.

Zadanie

Cieľom bolo hovoriť o skĺbení cestovného ruchu s ochranou prírody. Dať priestor názorom a postojom  z oboch „táborov“ a otvorene diskutovať. Keďže ochranári účasť vytrvalo odmietali, rozhodli sme sa pre známych ľudí, ktorých názory ovplyvňujú verejnosť.

Realizácia

S GALTON Brands sme vytvorili logotyp RATTATA, jingle a hudobné podmazy. V spolupráci so štúdiom Fruits sme tvorili audio podcast pre podcastové platformy a zároveň video verziu určenú pre FB profil iGOr, kanál YouTube, Zoznam TV a topky.sk. Niekoľko dielov sa objavilo aj v článkoch iných médií, ktoré podcast spontánne zaradili k článku, resp. rozhovoru s I. Rattajom. Pôvodný dramaturgický plán sme dodržali asi na 60 %. Následne sme začali aktívne hľadať aktualizačné momenty k hlavnému ideovému streamu. Takto sme vedeli pripraviť podcast o medveďoch v čase, kedy vrcholila diskusia o ich premnožení. Alebo mať v štúdiu zástupcu obce Demänovská dolina iba deň potom, ako tamojší poslanci schválili historickú stavebnú uzáveru. Pri opätovnom otvorení témy lyžiarskej sezóny sme získali ako hosťa bývalú ministerku zdravotníctva Andreu Kalavskú. Tretí lockdown a „daňovú revolúciu“ komentoval Pavol Benčík ako zástupca gastrosektora. Po účasti v relácii ZKH (podnetom bol aj podcast RATTATA), sme následne pozvanie opätovali a naším hosťom bola Zuzana Kovačič Hanzelová. Žiadny diel ale neobišiel hlavný ideový stream. Kľúčové posolstvá sme však ponúkli z rôznych uhlov. Prišli umelci, bývalí politici, novinári aj podnikatelia. Jedna miniséria bola venovaná zamestnancom TMR. Začiatkom roka 2022, ani nie rok po štarte podcastu RATTATA sa podarilo nemožné. Vycestovali sme na slovensko-poľské hranice, do prírodnej rezervácie Udava za Jurajom Lukáčom, náčelníkom Ochranárskeho zoskupenia VLK. V autentickom prostredí bukového pralesa tak vznikol  dvojdielny podcast  – Ako sa VLK zahryzol do developera.

Výsledky

Do štúdia sme za 9 mesiacov dostali 27 zaujímavých ľudí na škále od exprezidenta Andreja Kisku po staviteľov domov v korunách stromov na Kostarike. A so všetkými diskutovali na tému skĺbenia ochrany prírody s cestovným ruchom. Celkovo sme zaznamenali takmer 700 tisíc vzhliadnutí. Najúspešnejší je profil iGOr, kde video forma jedného dielu dosahuje od 20 do 90 tisíc videní. Podcastové platformy priniesli ďalších 20 tisíc stiahnutí. Na topky.sk dosahuje jeden diel od 3 do 12 tisíc vzhliadnutí.  RATTATA je dnes už pilierom komunikácie a bežnou súčasťou otázok smerujúcich na Igora Rattaja.